Kostka Aqara Cube służąca do sterowania domem doczeka się nowej wersji, która będzie oficjalnie kompatybilna z HomeKit.
Cube to jedno z licznych urządzeń z serii Aqara. Producent oferuje też włączniki do oświetlenia, moduły, żarówkę E27 czy inteligentne gniazdko. Wymagają one bramki Zigbee producenta. Większość urządzeń w ofercie jest kompatybilna z HomeKit, tak jednak nie było z dotychczas sprzedawaną kostką.
Kostka jest elementem sterującym inteligentnego domu. Posiada wbudowany żyroskop. Dzięki temu przy kładzeniu jej na powierzchni płaskiej kostka wie, którą ścianką skierowana jest do góry. W ten sposób działa w Trybie Scen, jak nazywa to producent. Aqara Cube można przełączyć też w Tryb Akcji, dzięki czemu będzie wykrywać przekręcenie w obu płaszczyznach, dotknięcie, pchnięcie i potrząsanie. Każda akcja może wywołać inną scenę zdefiniowaną przez użytkownika. Mamy więc do wyboru 6 akcji (bo 6 ścianek) w Trybie Scen lub 6 akcji w Trybie Akcji.
Nowa wersja Cube będzie widoczna w HomeKit jako programowalny przełącznik bez stanów, jednak tylko dla Trybu Scen. HomeKit będzie więc mógł uruchomić 6 automatyzacji, zależnie od ułożenia kostki (lub więcej dzięki warunkom). Szkoda, że Akcje nie będą dostępne w HomeKit. Jest tak zapewne ze względu na ograniczenia certyfikacyjne. Chociaż w przyszłości teoretycznie mogłoby się to zmienić. Liczę, że Apple wkrótce znów doda nowe kategorie urządzeń (jak chociażby smart odkurzacze) w HomeKit i zwiększy możliwości istniejących, na przykład przy okazji konferencji WWDC w czerwcu.
Podobnym do Aqara Cube, dostępnym dzisiaj produktem jest 12-ścienny pilot Nanoleaf. Przy sterowaniu panelami tej firmy umożliwia płynne regulowanie jasności i kolorów poprzez obracanie. W HomeKit natomiast dostępne jest 12 akcji odpowiadających ustawieniu kostki do góry każdą z 12 ścianek.
Nowa kostka oznaczona jest jako Aqara Cube T1 Pro. Korzysta z Zigbee 3.0, więc będzie łączyć się tylko z nowszymi mostkami Aqary, takimi jak M2 czy wbudowanym w kamerę G2H. W odróżnieniu od poprzedniej wersji Cube, ścianki można od siebie odróżnić dzięki symbolom kropek (jak na kostce do gry). Zapamiętanie wszystkich możliwości i tak będzie wyzwaniem, ale przynajmniej nie jest niewykonalne. Produkt jest całkiem sprytny, jednak w praktyce przyda się pewnie wąskiej grupie użytkowników. Sam zastanawiam się, czy nie kupiłbym takiego sensorycznego centrum sterowania, żeby ograniczyć liczbę rozsianych po domu przycisków, ale z drugiej strony 6 akcji to w sumie niewiele.
Chociaż wiadomo o wsparciu HomeKit, producent nie poinformował, kiedy i w jakim regionach Aqara Cube będzie dostępna. Jedno jest prawie pewne: będzie tańsza niż pilot Nanoleaf.
Planujesz wybudować inteligentny dom, ale nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami, a my dopasujemy całą instalację do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Źródło: Aqara.com
0 komentarzy