Jednym z urządzeń zapowiedzianych na konferencji Aqara był czujnik TVOC, czyli lotnych związków organicznych. Konferencja odbyła się wczoraj, a urządzenie w wersji europejskiej dostępne już jest w polskim sklepie internetowym.
Aqara TVOC Air Quality Monitor wykonuje trzy następujące pomiary: temperatury, wilgotności oraz całkowite stężenie lotnych związków organicznych (ang. total volatile organic compounds). Wszystkie trzy wartości widoczne są w HomeKit i mogą być wykorzystywane w automatyzacjach.
Lotne związki organiczne mogą mieć różne pochodzenie. Emitują je ludzie w wydychanym powietrzu, ale też unoszą się po gotowaniu posiłków, sprzątaniu środkami chemicznymi, malowaniu farbą. Do lotnych związków zaliczają się mikrocząsteczki, odpowiedzialne za nieprzyjemne, fabryczne zapachy urządzeń domowych. Nie powinniśmy wystawiać się na ich działanie, ponieważ substancje mogą powodować uczucie senności, zmęczenia, bóle głowy i być ogółem szkodliwe dla zdrowia. Wystarczy odpowiednia wentylacja pomieszczeń, aby rozwiązać problem lotnych związków organicznych. U mnie podobny czujnik przyspiesza wentylację, gdy spada jakość powietrza. Dostaję także powiadomienie, aby rozważyć otwarcie okien.
Nie należy mylić ich z mikropyłami (jak PM2,5, istotna składowa polskiego, zimowego smogu). Te zaś szkodzą nam w sposób, który nazwałbym fizycznym. Dostają się z powietrza przez płuca do krwiobiegu. Źródła zanieczyszczeń PM2,5 zazwyczaj są za oknem, a nie w środku. Pogodzenie dostępu do świeżego powietrza wraz z ograniczeniem poziomu mikropyłów może wymagać oczyszczacza powietrza. Na szczęście latem problem smogu rzadko bywa dokuczliwy.
Jeśli chcielibyście sprawdzić poziom pyłu PM2,5 w domu, dwa czujniki na rynku z taką funkcją są zgodne z HomeKit: QingPing Air Monitor oraz Kaitera Laser Egg. Jednak jeśli okaże się, że macie problem ze smogiem w miejscu zamieszkania, właściwie jedynym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza. Z takimi testami warto jednak poczekać na sezon grzewczy.
Urządzenie Aqary w teorii jest bardzo podobne do czujnika Eve Room. Dokonuje tych samych pomiarów (pytanie oczywiście, czy równie precyzyjnie) i także posiada wyświetlacz E-Ink. Nowy, chiński produkt charakteryzuje się wymienialnymi bateriami zamiast wbudowanego akumulatora. Dzięki bocznemu wlotowi powietrza może być zainstalowany na ścianie. Wymaga podłączenia przez mostek Aqary ze wsparciem Zigbee 3.0, co oznacza, że nie jest kompatybilny z podstawową bramką (nazywaną po prostu Aqara Hub).
Oprócz HomeKit, czujnik jakości powietrza Aqara współdziała z Aqara Home, Alexą i Google Home. Cena zaczyna się od około 220 zł.
Zastanawiasz się, czy instalacje inteligentnego domu to coś dla Ciebie? Skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci wszystkie możliwości systemu Apple HomeKit.
Źródło: HomeKit News
0 komentarzy